Je nízky záujem o regionálne voľby opodstatnený?

Autor: Róbert Kalmár | 23.10.2013 o 7:00 | (upravené 23.10.2013 o 8:00) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  257x

Mne nie je jedno ako minie bratislavská VÚC 122 miliónov ročne! A Vám? Blížia sa voľby do VÚC. Župy rozhodujú o slušnom balíku verejných zdrojov. Bratislavský samosprávny kraj má plánované príjmy na rok 2013 vo výške 122 miliónov EUR. Tieto voľby majú však tradične veľmi nízku voličskú účasť. Prečo voľbám do VÚC venujeme takú malú pozornosť? A je táto pozornosť oprávnene nízka?

Jedným z dôvodov nezáujmu o VÚC je skutočnosť, že veľa ľudí nevie presne pomenovať, čo im župa má zabezpečiť a na čo vlastne tento samosprávny útvar existuje. Samosprávne kraje sú pritom akousi logickou nadstavbou nad mestami a obcami. Z toho dôvodu boli na tieto vyššie územné celky prenesené kompetencie, ktoré už svojím charakterom presahujú rozmer obce alebo mesta. Ide najmä o prímestskú autobusovú dopravu, regionálne cesty, stredné školy a gymnázia, sociálnu a zdravotnú starostlivosť. Všetko sú to oblasti, ktoré ovplyvňujú každodenný život skoro každého z nás.

Ďalším významnou príčinou nízkej účasti je aj sklamanie zo samotného fungovania samosprávneho kraja. Bratislavský župan sa síce chváli znížením dlhu pod jeho vedením, ale realita je iná. V roku 2012 zaznamenala bratislavská župa v skutočnosti medziročne najrýchlejší nárast dlhu spomedzi všetkých žúp. Toto zadlžovanie je do veľkej miery ovplyvnené netransparentným hospodárením. Obchádzanie štandardných postupov verejného obstarávania a neefektívne vynakladanie verejných prostriedkov, tak tomu sme svedkami v prípade bratislavského VÚC dlhšie než jedno volebné obdobie. Stačí spomenúť kauzy ako príliš časté riešenie "havárii" na stredných školách alebo z predchádzajúceho volebného obdobia pokus o výstavbu športovej haly v Petržalke, z ktorej samozrejme do dnes nič nie je.

Najväčší problém však vidím v tom, že dochádza k odosobneniu regionálnej politiky od riešenia každodenných problémov ľudí – voličov. Regionálni politici sa venujú hlavne plánovaniu megalomanských projektov, ktoré majú odpútať našu pozornosť. Pritom na prvom mieste by mala byť spokojnosť nás všetkých so službami, ktoré by župa mala zabezpečovať!

Dôvody nízkej volebnej účasti sú jasné. Napriek všetkému župy majú svoje opodstatnenie a je dôležité  zaujímať sa o ich fungovanie. Najlepším prejavením nášho záujmu je účasť na voľbách do VÚC, kde si vyberieme zástupcov, ktorí budú riešiť skutočné problémy župy a bude im záležať na našej spokojnosti so službami, ktoré župa zabezpečuje. Naopak naša apatia a nezáujem nič nevyriešia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?